Forum Discuţii juridice Executare silită Pe scurt, am cumparat un apartament pe care l am ...
Discuție deschisă în Executare silită

Pe scurt, am cumparat un apartament pe care l am vizionat cu ...

Pe scurt, am cumparat un apartament pe care l am vizionat cu un agent imobiliar. Nu am încheiat niciun contract cu acest agent pt ca mi a dat mai multe informații eronate.
Agentul imobiliar a apelat la un avocat care m a înștiințat ca un executor judecătoresc ma vă obliga să plătesc comisionul pt agent. Am ignorat acest mesaj.
Mai nou, avocatul mă anunță ca agentul a deschis un proces la judecătorie și, dacă nu depun contestație în termen de cel puțin 3 zile înainte de prima înfățișare, se va considera ca accept plângerea agentului. Cred ca agentul a adus documentul de înștiințare și mi l a pus la cutia poștală pt ca nu vad pe plic ștampila poștei. Credeți ca pot ignora in continuare demersul agentului și a avocatului sau?
Mulțumesc mult!
Orice citatie are si numarul dosarului aferent. Gasiti numarul dosarului in "citatie", mergeti pe portal.just.ro, si cautati dosarul cu acel numar (sau puteti cauta dupa numele dvs, etc).
Gasiti mai intai dosarul (daca exista vor fi informatii despre stadiul sau, data inregistrarii, urmatoarea sedinta, etc)

Nu are numar, sau nu exista in portal, e o problema.
Deasemenea citatia trebuei sa aiba elementele de identificare ale tribunalului de unde a fost generata (macar un numar telefon). Sunati si cereti informatii.
În materie de prestări servicii instrumentul scris intitulat "contract" nu este obligatoriu. Contractul există, dar el poate fi și verbal, caz în care dovada lui se face, de exemplu, cu mesajele dintre dumneavoastră și agent. Dumneavoastră insistați pe acele mesaje prin care îl anunțați pe agent că renunțați la serviciile lui. Dar, atenție, nu puteți renunța la ceva ce nu ați contractat niciodată. Ceea ce înseamnă că ați avut un contract, fie el și verbal și că, atât timp cât ați cumpărat apartamentul prezentat de acest agent, sunteți pasibil să-i datorați bani. Mai ales că acum ziceți că agentul a fost prezent la notar când s-a perfectat vânzarea-cumpărarea. Instanța va considera că agentul este îndreptățit la.comision, sau nu, dar dacă plecați de la ideea că deja ați câștigat procesul, s-ar putea să aveți o surpriză.

Alexandru Surcel a scris:

În materie de prestări servicii instrumentul scris intitulat "contract" nu este obligatoriu. Contractul există, dar el poate fi și verbal, caz în care dovada lui se face, de exemplu, cu mesajele dintre dumneavoastră și agent. Dumneavoastră insistați pe acele mesaje prin care îl anunțați pe agent că renunțați la serviciile lui. Dar, atenție, nu puteți renunța la ceva ce nu ați contractat niciodată. Ceea ce înseamnă că ați avut un contract, fie el și verbal și că, atât timp cât ați cumpărat apartamentul prezentat de acest agent, sunteți pasibil să-i datorați bani. Mai ales că acum ziceți că agentul a fost prezent la notar când s-a perfectat vânzarea-cumpărarea. Instanța va considera că agentul este îndreptățit la.comision, sau nu, dar dacă plecați de la ideea că deja ați câștigat procesul, s-ar putea să aveți o surpriză.

Agentul a fost prezent la perfectarea vânzării-cumpărării din partea vânzătorului.

Dvs spuneți ca nu trebuie neaparat un contract/convenție încheiat cu agenția imobiliară. Din discuțiile pe whatsapp, reiese ca agentul chiar dorește la un anumit moment să semnez o înțelegere cu el și eu îl refuz pt ca mi a dat mai multe informații care s au dovedit nereale: mi a trimis planul locuinței în care există o cămară separată prevăzută cu ușa și bucătărie separata. Nu m a avertizat ca totul este open space…și altele.

Primul lucru pe care îl făceau alte agenții erau să se asigure ca semnez o convenție cu ei. Acest lucru m-a face să mă gândesc ca asa este procedura corectă. În convenții sunt stabilite obligațiile părților. Din discuții ocazionale nu rezultă așa ceva.

Dar probabil ca dvs aveți mai multă e perie ta în domeniu. Puteți să îmi spuneți ce lege ar putea invoca agentul la proces?
bebelush1900, utilizator
Poate gresesc, nu vreau sa credeti ca apar agentul, dar totusi ati cumparat casa prezentata de el, cu toate erorile transmise care poate au plecat de la vanzator sau chiar greseala lui, totusi veti locui intr o casa prezentata de cineva pe care il blamati acum. S ar putea in timp sa nu va simtiti bine in acea casa, si sa va ganditi ca asta o sa va doreasca, daca el crede ca ati vrut sa il inselati. Mai bine incercati sa negociati comisionul decat sa continuati pe calea asta. Chiar daca instanta va va da dreptate, in timp veti regreta si daca veti fi mai bogat cu 1000 de euro, suma pe care ati putea sa o oferiti. Meditati la text.

biulian a scris:

Poate gresesc, nu vreau sa credeti ca apar agentul, dar totusi ati cumparat casa prezentata de el, cu toate erorile transmise care poate au plecat de la vanzator sau chiar greseala lui, totusi veti locui intr o casa prezentata de cineva pe care il blamati acum. S ar putea in timp sa nu va simtiti bine in acea casa, si sa va ganditi ca asta o sa va doreasca, daca el crede ca ati vrut sa il inselati. Mai bine incercati sa negociati comisionul decat sa continuati pe calea asta. Chiar daca instanta va va da dreptate, in timp veti regreta si daca veti fi mai bogat cu 1000 de euro, suma pe care ati putea sa o oferiti. Meditati la text.

Eu cred ca agentul a vrut sa ma păcălească de vreme ce îmi trimite planul casei cu bucătărie și cămară separată. Cămară nici nu există!