Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua !Despre legea grațierii mă puteți ajuta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua !Despre legea grațierii mă puteți ajuta cu informații!?concubinul ...

Bună ziua !Despre legea grațierii mă puteți ajuta cu informații!?concubinul meu este condamnat la 1 an și o lună cu executare și din ce am citit eu până acum se încadrează perfect pentru grațiere totală !dar când se vor face aceste grațieri colective!?și cum trebuie procedat?multumesc anticipat
Presedintele actual al tarii a afirmat ca in mandatele sale nu va semna nicio gratiere.
informatii despre gratiere gasiti aici: [ link extern ]

POPA GHEORGHE a scris:

Presedintele actual al tarii a afirmat ca in mandatele sale nu va semna nicio gratiere.
informatii despre gratiere gasiti aici: [ link extern ]

Buna ziua!Nu vorbim despre o grațiere individuala!
Din ce am înțeles s-a dat un decret pe data de 27 iunie în ceea ce privește schimbarea codului penal cu efect asupra gratierii colective de către parlament!acum eu nu știu cat de bine sunt informată….dar vor să reducă din supraaglomerarea din penitenciare ca urmare a sesizării Uniunii Europene în ceea ce privește condițiile din penitenciarele românești,în acest sens a fost o ordonanță de urgență prin care s-a promulgat această lege a grațierii!dar ma repet nu știu cat de informată sunt de aceea întreb și eu la rândul meu dacă are cineva idee despre această grațiere colectiva
Nu există niciun act normativ care să prevadă grațiere colectivă.

Manuela Rășină a scris:

Nu există niciun act normativ care să prevadă grațiere colectivă.

În legătură cu schimbarea codului penal îmi puteți spune ceva?în legătură cu cu legea 286/2009 s-au adus modificări?art 160 ?duce cumva modificarea acestei legi la grațiere?a intrat în vigoare ieri 1 iulie
Bga2305, utilizator
Legea 286 din 2009 nu este lege de grațiere. Este o lege care operează modificări in Codul penal. Nu știu să fie nici măcar un proiect de lege privind gratieri colective anul acesta. După ce concubinul execută minim 2/3 din pedeapsă, poate fi eligibil la liberare condiționată. Nu este obligatoriu să i se și acorde.