Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru o casa/teren mostenit pe Cote, cum se face ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru o casa/teren mostenit pe Cote, cum se face iesirea din ...

Pentru o casa/teren mostenit pe Cote, cum se face iesirea din indiviziune si cine plateste taxele?

Daca sunt 5 mostenitori si 3 din ei vor sa faca partajul, platesc cei care vor sa il faca?

Daca ceilalti 2 nu vor sa iese din indiviziune, ce se poate face?

De asemenea cat sunt taxele pentru iesire - in cel mai bun caz (cand cei 3 se inteleg cu celilalti 2), si in cel mai rau caz cand se ajunge in instanta (putem presupune 5% din valoarea bunului drept onorariu la avocat, ce altceva se mai plateste?).
Daca exista intelegere si se partajeaza la notar, platesc taxele proportional cu cota.
Daca nu se inteleg si se va partaja in instanta, taxa de timbru se avanseaza de catre cel ce cere.
Nimeni nu poate fi obligata sa ramana in indiviziune, deci e irelevant ca cei 2 nu vor. Daca nu vor sa ceara atribuirea casei si sa plateasca sulte celorlalti.
onorariul avocatului nu e %, taxa de timbru e de 3%. Mai se adaufa experize... deci puneti bani deoparte, sa aveti.
gi-jane2, moderator
Multumesc. Cred ca am vazut pe grilele notariale ca valoarea terenului in Oras e 250euro per metru patrat plus cladirea nou si casa veche a bunicii pe aceleasi teren, ar putea pe hartie ajunge la 1 million euro...
Gandesc bine?
Dar in realitate proprietate nu se va putea vinde decat pe jumate de million - care at fi ideal (s-ar putea si mai putin). Plus ca ar dura Ani sa vindem, locatia fiind not optima.
Cera ce vreau sa zic e ca si 3% calculat din 1 million, plus alte taxe, am putea ajunge la 50 Mii euro de pus Jos - ceea ce e prea mult si nu stiu daca si cand am recupera banii, mai ales ca locuiesc in strainatate si e mai greu sa ma ocup de asa ceva prin email...
Cred ca am vazut

sa mearga cineva cu actele sa vada cat e concret.
In instanta va fi numit un expert care va evalua efectiv cat ar valora
gi-jane2, moderator