Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

Buna seara

Am fost implicat intr un accident in care organul constatator m a gasit vinovat.Am contestat in instanta si am castigat atat pe fond cat si apelul depus de catre politie existand hotarare definitiva care anuleaza proceslu verbal si amenda.
Am solicitat politiei sanctionarea celuilalt sofer si mi s a raspuns faptul ca sanctiunea s a prescris in baza art 13 din OG 2/2001.
Este legal ca acest sofer care a provocat accidentul sa nu fie absolut deloc sanctionat?
Da, este legal, procesul verbal de contraventie se poate intocmi in maxim 6 luni. Dupa acest termen se prescrie.
Iar daca in instanta se constata ca eu nu ma fac vinovat de producerea accidentului este absolvita toata lumea?Nu vi se pare anormal ?

latka a scris:

Da, este legal, procesul verbal de contraventie se poate intocmi in maxim 6 luni. Dupa acest termen se prescrie.

Nu e nimic anormal, dvs. sunteți absolvit prin judecarea cazului, celalalt prin efectul legii. S-a prescris.

latka, utilizator
Mai exact, una nu presupune cealalta. Dvs. v-ati judecat cu politia si ati cerut doar anularea PV de contraventie (absolvirea dvs. de vina), ceea ce s-a intimplat. Celalalt sofer nu a fost niciodata acuzat de nimic, iar fapta nu mai poate fi sanctionata contraventional, deoarece a trecut acel termen de prescriere.
latka, utilizator
Pai nici nu aveam ce sa cer altceva in afara de anularea procesului verbal.Dar instanta a stipulat clar ca nu ma fac vinovat de producerea accidentului deci prin deductie logica celalalt sofer este vinovat.
Iar in legatura cu prescriptia, aceasta nu ar trebui intrerupta de procesul in care se judeca contestatia?

latka a scris:

Mai exact, una nu presupune cealalta. Dvs. v-ati judecat cu politia si ati cerut doar anularea PV de contraventie (absolvirea dvs. de vina), ceea ce s-a intimplat. Celalalt sofer nu a fost niciodata acuzat de nimic, iar fapta nu mai poate fi sanctionata contraventional, deoarece a trecut acel termen de prescriere.