Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dacă casa de pensii îmi cere hotărârea consiliului ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dacă casa de pensii îmi cere hotărârea consiliului de administrație ...

Dacă casa de pensii îmi cere hotărârea consiliului de administrație prin care s-a hotărât încadrarea în grupa de munca și îmi calculează pensia fără reducerea de vârstă și fără anii suplimentari, în momentul în care după o perioada reușesc sa aduc acele acte îmi recalculează și îmi da înapoi, retroactiv, banii și anii de care ma privează pana la depunerea hotărârii consiliului de administrație? Pentru ca este vb de 10 ani grupa 1, ceea ce face diferența între pensie fără penalizare și pensie penalizare cu 30%, deci o suma importanta de ani timp de 60 luni.
Normal, va trebui sa va dea banii retroactiv.
Și pentru privarea de dreptul de a munci întrucât decizia este de pensionare anticipata cu penalizare și nu la limita de vârstă redusa din cauza grupei de munca, pot cere despăgubiri bănești?
Pensia se poate recalcula numai dupa ce depuneti actele cerute de CJP.
Pentru plata retroactiva este posibil sa aveti nevoie de o hotarare judecatoreasca definitiva.
Cine va privat de dreptul de a muncii si de ce ?