Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua Am depistat in fisa de calcul grave erori in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua Am depistat in fisa de calcul grave erori in calculul ...

Buna ziua
Am depistat in fisa de calcul grave erori in calculul punctajelor lunare/anuale in perioada 2001-2007 (Casad epensii a limitat venitul lunar brut la 3/5 salarii medii brute) cum pot remedia aceasta eroare.
de asemenea la dosar au fost depuse adeverinte care atesta venituri nepermanente pentru care s-au platit contributiile CAS.
Cum trebuie sa procedez?
Multumesc
Emilia
Daca suteti convins si aveti probe de erori, apelati la prevederile de mai jos:
Eu din cate stiu(nu mai stiu perioada si prevederile legale) au fost perioade in care CAS a fost limitat la 3 sau 5 salarii medii brute pe economie.
Legea 263/2010
Art.107
(1) În situația în care, ulterior stabilirii și/sau plății drepturilor de pensie, se constată diferențe între sumele stabilite și/sau plătite și cele legal cuvenite, casa teritorială de pensii operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificările ce se impun, prin decizie de revizuire.
Cat privesc sporurile nepermanente acestea daca vor fi recunoscute de casa locala vor intra in recalcularea de 6 luni de dupa 01/09/2024 si puse ij plata aincepand cu 01/09/2024.