Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna tuturor , m-am uitat la modul de calcul in noua ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna tuturor , m-am uitat la modul de calcul in noua lege a pensiilor ...

Buna tuturor , m-am uitat la modul de calcul in noua lege a pensiilor si am vazut ca se adauga niste puncte la peste 25 de ani de contributie. Eu tot ziceam ca am 35 de ani pentru ca asa tineam minte de la pensionarea anticipata partial dar , uitandu-ma la decizia de pensionare pt. limita de varsta , am vazut ca am STAGIU DE COTIZARE REALIZAT 41 ani 5 luni 5 zile . Evident ca aici au adaugat facultatea si armata . ca perioade asimilate .Intrebare : nu cumva aceasta vechime se ia in calcul la recalculare ? Ca nu ar fi prea rau ! Multumesc ! Week-end placut !
La punctele realizate si mentionate in decizia de trecere la limita de varsta se vor adauga si punctele de stabiltate acordate doar pentru stagiul contributiv/efectiv lucrat.
asa este ! intrebarea mea era :la recalculare se ia periada contributiva care contine si perioadele asimililate ?
Am mai spus si repet:
Stagiile asimilate in care intra si pensia de invaliditate nu sunt stagii contributive.
Deci, nu se acorda puncte de stabilitate.
la mine e cazul de facultate si stagiul militar ! ce invaliditate ? dvs. cititi ce scriu ?
Pentru orice fel de stagiu asimilat, fie cursuri universitare de zi, armata, pensie de invaliditate nu se acorda puncte de stabiitate.Gasiti in mediul online pe grupuri de pensionari zeci si zeci de decizii de recalculare pe legea 360/2023 cu fel si fel de situatii si care au fost puse in discutie.Studiati acele decizii si sunt convins ca va veti lamuri.Mentiune:Mi se pare corect sa nu aveti incredere in mine..Asteptati alte interpretari daca vor fi.