Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se poate scrie în motivarea în fapt și ce în ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se poate scrie în motivarea în fapt și ce în ce de drept ...

Ce se poate scrie în motivarea în fapt și ce în ce de drept a unei decizii de concediere.. înțeleg ca sunt 2 separate. Deci nu pot reprezenta mai multe articole dintr-o lege, separate de virgula, amândouă motivarile.
Articolele sunt motivarea în drept.

Indicarea in decizia de concediere a motivelor care determina concedierea nu inseamna mentionarea doar a cazului de concediere pe care se intemeiaza masura dispusa de angajator, ci si prezentarea acelor fapte, elemente, imprejurari, argumente care justifica incidenta cazului de concediere respectiv.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Motivarea în fapt nu știu cum ar putea suna, din moment ce postul meu a dispărut din cadrul biroului, dar în același birou a apărut un post pe proiect de 12 luni. O sa îmi ziceți ca conducătorul unității își organizează cum vrea activitatea. Dar faptul ca deja a scos la concurs postul pe perioada determinata de 1 an demonstrează ca în acel birou este nevoie de angajat.
Motivarea în fapt consta în motivele care au condus la concedierea dvs..adica, motivele pentru care au desființat postul.

Nu exista niciun text de lege care sa interzică angajarea în urma unor concedieri
Pe același post? Imediat? Concediere pe motive ce nu tin de persoana angajatului
goplanet, utilizator
V-am explicat ca, nu exista niciun text de lege care sa interzică angajarea în urma unor concedieri.