Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este obligatoriu să îmi fac ÎI/PFA/SRL pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este obligatoriu să îmi fac ÎI/PFA/SRL pentru venituri din chirie?

Buna seara,

Este obligatoriu să îmi fac ÎI/PFA/SRL daca vreau sa dau in chirie un apartament ( avand calitate de proprietar)?
Va multumesc!
eve25, utilizator
Nu
Nu,nu este nevoie.Daca aveți mai multe imobile atunci puteți discuta cu un contabil dacă aveți ceva facilități fiscale pe un srl.Ramane la alegerea dvs..
Trebuie sa depuneti declaratie de venit din chirii, anual, ca persoana fizica independenta, in vederea impozitarii si taxarii.