Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Îmi puteti spune care este nivelul de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Îmi puteti spune care este nivelul de zgomot maxim ...

Buna ziua,

Îmi puteti spune care este nivelul de zgomot maxim admis legal intr-o zona urbana?
Unde ne putem adresa în cazul în care acesta depășește limita legala?
Este vorba despre niște unități exterioare de climatizare, ce se afla la aproximativ 150 m fata de blocul in care locuiesc. Produc un zgomot tiuitor de maxim de 75.5 db, măsurat de pe terasa apartamentului în care locuiesc și 59.6 db măsurat din interiorul apartamentului (cu fereastra deschisa).
Aceste aparate funcționează 24/24 ore aproximativ 11 luni/an.

Mulțumesc!
Adela56, utilizator
[ link extern ]

Depuneti o sesizare la garda de.mediu și direcția de sanatate publica
gi-jane2, moderator
Multumesc!

Îmi puteți spune în baza carei legi?
Asociația a făcut deja o sesizare către cei ce dețin aceste aparate. Momentan nu avem nici o reacție.

gi-jane2 a scris:

[ link extern ]

Depuneti o sesizare la garda de.mediu și direcția de sanatate publica

Gasiti aici legea nr. 61/ 1991 republicata: [ link extern ]
Vedeti art. 2 pct.25
In link-urile mentionate in mesajul anterior gasiti si art. de lege.