Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dovadă plată SULTĂ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dovadă plată SULTĂ

Bună dimineața! Vă rog frumos o lămurire:
cel ce a rămas cu întreaga moștenire este obligat să plătească celorlalți moștenitori diferența dintre sultă și cheltuieli de judecată; în cazul în care vrea să-și vândă moștenirea (sau o parte din aceasta) este suficient să prezinte la notar, ca dovadă a plății efectuate, ordinul de plată emis de bancă, în cazul în care plata a fost făcută prin virament bancar?
Vă mulțumesc mult pentru răspuns/răspunsuri!
Nu. Cei care au primit sulta trebuie să facă o declarație notarială în acest sens. Fiecare în parte