avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionat medical din 2015 gradul 3
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionat medical din 2015 gradul 3

Buna ziua ,

Am fost pensionat medical din 2015 gradul 3, cu drept de munca 4h/zi, dar pana mi-am gasit un serviciu part-time au trecut 2 ani . Deci acesti 2 ani am avut doar pensia medicala si contributii = 0, ......se va da punctaj sau nu , intrucat pe legea veche se acordau parca 0.35 puncte /an ?! Cand voi iesi la pensie totul se va recalcula de la zero (dupa legea noua) sau doar perioada in care am lucrat se va lua in considerare , adauga la ce mi se calculase pe legea veche (263) cand am fost pensionat medical ?
Intreb acest lucru mai ales ca de 3 ani am renuntat la pensia medicala , lucrez 8h/zi si incerc sa mai raman in activitate cat timp voi rezista pt. ca pensia care mi-ar fi calculata acum este sub limita bunului simt si poate asa voi mai ridica putin punctajul anual. Cand m-am pensionat medical aveam 22 puncte cu tot cu armata si facultatea pe care le-am facut la zi si va dati seama cat era pensia ??!!