Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Care este diferența între contract de chirie și ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Care este diferența între contract de chirie și uzufruct?

Care este diferența între contract de chirie și uzufruct? Cum privește ANAF la un control pe persoana fizica, inchiderea unui contract de chirie și realizarea unui contract de uzufruct pe aceeași proprietate având în vedere diferența de impozit? ( chirie 8% impozit, uzufruct 1% impozit pt clădirile deținute de mai mult de 3 ani )?
george-neagu, moderator
La anaf conteaza banii nu contractul, cati bani luati conteaza ,
nu contează ce contract aveti cu cel ce va întra în casa. Dacă luați bani, platiti impozit pe venit, 10%.
gi-jane2, moderator