Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bună, am 14 ani și vreau să mă mut la părinți ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bună, am 14 ani și vreau să mă mut la părinți iubitului meu

bună, am 14 ani jumate și vreau să plec de acasă să merg să locuiesc cu iubitul meu de 15 ani la părinți lui dar părinți mei nu sunt de acord și de fiecare dată când am fugit cu el iei au venit cu forța la părinți lui acasă și m-au loat cu forța înapoi. Ași dori să primesc niște răspunsuri dacă pot pleca și rămâne la el chiar și fără acordul părinților, și dacă cheamă poliția ce se poate întâmpla.
pana la 18 ani stati acasa la parinti
Articolul 496 Cod civil: „Locuința copilului
(1) Copilul minor locuiește la părinții săi.”

Acestea fiind spuse nu, nu puteti locui acolo. Ba chiar daca parintii sunt de acord, tot ar trebui sa indepliniti niste proceduri.
Va rog aveti mare atentie la dependenta de un iubit si rudele acestuia, e un pas spre abuz. Discutati cu cineva situatia, un consilier scolar, cu un asistent de la DGASPC, sunati la Telefonul copilului, vorbiti cu cineva, nu e ok cum procedati. Metoda iubitului se bazeaza fix pe aceasta dependenta.
Stai acasă la părinți, cu familia.
Nu cu niște străini. Maine se supăra si te dau afara din casă. Unde te duci? Plus ca nu au nicio obligație legala în ce te privește. Nici sa te întrețină, nici sa te trimita la școală, nici sa te îmbrace, nici sa îți achite utilitățile.
Și sa ne fie cu iertare, la felul cum scrii, cu greșeli, ar trebui în primul rand sa îți vezi de școală, nu de iubi.
Este "ei", nu iei.
Este "luat", nu luat.
Și este "aș dori", nu ași dori.
Deci, ai cu totul alte probleme mult mai grave, de care sa te ocupi.
raluk0207, utilizator