Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Am o întrebare cine ma poate ajuta. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Am o întrebare cine ma poate ajuta. Astăzi bunica ...

Buna seara. Am o întrebare cine ma poate ajuta. Astăzi bunica mea ma chemat sa semnez o foaie scrisă de mana ca donație. Ca îmi donează o suma de bani. Întrebarea mea este dacă am semnat pentru acea donație se poate considera dezmostenire? Nu este o suma foarte mare…
Nu este o dezmostenire, dar poate fi avuta in vedere, la cererea celorlalti mostenitori cand se face succesiunea. Donatia trebuie inregistrata la notar, nu doar intr-o nota scrisa de mana.