Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, eu și cu iubitul meu vrem să construim o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, eu și cu iubitul meu vrem să construim o casă ...

Bună ziua, eu și cu iubitul meu vrem să construim o casă pe terenul lui, ca să pot avea și eu drepturi comune pe casa cum ar trebui procedat? Pe autorizația de construire a casei ne putem trece amândoi sau doar proprietarul terenului?
Nu va puteți trece în autorizatie ca nu aveti vreo treaba cu terenul. Sa va dea teren și apoi deveniti proprietar și pe construcție sau sa va dea din construcție apoi( varianta asta e cu cantec) . Strângeți dovezi cu cat investiți dvs în casa și aveti un drept de creanta care poate fi valorificat.
Sau faceți un contract de asociere în participațiune prin care stabiliți că veți face construcția împreună, iar aceasta va fi proprietate comună în cote egale. Să vă scrie însă contractul un avocat, diavolul se ascunde întotdeauna în detalii.

[ link extern ] /
Alexandru Surcel, Avocat