Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua ...situația sta in felul următor ..am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua ...situația sta in felul următor ..am vândut mașina ...

Buna ziua ...situația sta in felul următor ..am vândut mașina personală ,am mers cu cumpărătorul sa facem actele necesare ,și după ce am terminat ne-am întors la mașină ,doar că surpriza in parbriz am avut o invitație de la poliția locală sa mă prezint cu talonul mașinii și buletinul ...acuma întrebarea mea este ...nu mai am talonul ,nu mai am mașina ..ce se întâmplă ?? Aștept un răspuns va rog !!
Deocamdata nu se intimpla nimic, invitatia respectiva nu are temei legal. Se poate intimpla sa primiti o comunicare oficiala sa declarati datele de identificare ale soferului (ce a condus masina si a stationat nepermis), conform art. 39 din OUG 195/2002. Daca nu raspundeti comunicarii in termenul stabilit si conform indicatiilor, amenda e in jur de 1500 RON, neplatibila la jumatate. Mai bine dati datele respective, ale dvs. si veti primi un PV de contraventie si o amenda platibila la jumatate.