Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am mostenit o casa la tara dupa un lung ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am mostenit o casa la tara dupa un lung proces. Trebuie ...

Buna ziua,
Am mostenit o casa la tara dupa un lung proces. Trebuie sa platesc o sulta celorlati coproprietari,dar a venit sentitna finala definitiva. Intrebarea este, care sunt pasii de urmat acum? Am vazut ca, casa respectiva si terenul aferent nu au CF doar titlu de proprietate. Pe baza sentintei definitive pot intra deja in casa?
Multumesc.
Depinde cine e in casa, ce spune sentinta.
Sentinta spune : Dispune sistarea stării de indiviziune asupra imobilului situat în comuna x, care se identifică în Titlul de proprietate nr... din data de .. emis pe seama defunctului ... ca fiind parcelele .., prin atribuirea acestuia în favoarea pârâtului ( eu), Obligă pârâtul I.B.V. la plata către reclamantul .... a sumei de ..., prin echivalent în lei la cursul BNR din ziua plă?ii, reprezentând sulta aferentă cotei de 1/3-a parte din imobilul în litigiu, în termen de 3 luni de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri.
In casa nu sta nimeni moment, doar reclamantul are cheie
Daca nu sta nimeni, puteti intra cu hotararea definitiva. Il puteti notifica sa va dea cheia.
Multumesc pentru raspuns . Si pasii urmatori ar fi sa vorbesc cu un topograf ca sa intabulez si sa scot CF-urile pe numele meu ?
da. titlul dvs de proprietate e hotararea judecatoreasca. pe aceea o veti intabula