Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! As dori sa o iau pe mama in intretire! Pot ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! As dori sa o iau pe mama in intretire! Pot sa o iau ...

Buna ziua! As dori sa o iau pe mama in intretire! Pot sa o iau daca tatal lucreaza? Si unde gasesc in lege articolul in care pot/nu pot? Multumesc.
Concret, la ce vă referiți, că nu se înțelege de ce puneți această întrebare.
Legal, o puteți lua pe mama la dvs s-o îngrijiți, și fără să puneți această întrebare, dacă nu se mai înțelege cu soțul ei.
Dapix, utilizator
De la locul de munca mi.au spus ca eu nu am cum sa o iau in intretinere deoarce tatal este salariat.

Dapix a scris:

Concret, la ce vă referiți, că nu se înțelege de ce puneți această întrebare.
Legal, o puteți lua pe mama la dvs s-o îngrijiți, și fără să puneți această întrebare, dacă nu se mai înțelege cu soțul ei.

sotii isi datoreaza intretinere, deci daca vreti ceva deduceri, nu aveti.
Doresc doar sa o iau in intretinere atata tot! Am aceasta posibilitate?

gi-jane2 a scris:

sotii isi datoreaza intretinere, deci daca vreti ceva deduceri, nu aveti.

Ca să primiți un răspuns clarificat la ce vă frământă, definiți dumneavoastră ce înțelegeți prin luarea în întreținere.
Că drepturi bănești de la stat, sau deduceri din salariu, NU veți obține, doar pentru că o luați pe mama la dvs.

Spuneți cine vă oprește legal să o luați la domiciliul dvs`? O puteți lua azi, măine.....
Are mama pensie`? Că dacă nu, își poate da soțul în judecată să o întrețină.
Dapix, utilizator