Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Blocul în care locuiesc este infestat de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Blocul în care locuiesc este infestat de gândaci, ...

Bună ziua,

Blocul în care locuiesc este infestat de gândaci, din cauza tubulaturii pentru gunoi care este focar de infecție (miros, gândaci, și toate cele). Știu că este nevoie de unanimitate de voturi pentru a putea desființa tubulatura, însă aș vrea să știu dacă este o cale legală prin care să îi obligăm pe vecinii care nu sunt de acord să își schimbe părerea - se poate acționa în instanță așa ceva? Îi putem obliga prin hotărâre în adunarea generală doar pe respectivii vecini să plătească costurile dezinsecțiilor sau amenzile de la DSP (în cazul în care voi face o sesizare?
Aveti alta solutie legala pentru depozitare gunoi menajer ? Noua solutie trebuie avizata de catre primarie si DJSP.
Asociatia are obligatia de face periodic, deinsectie si dezinfectie la bena de gunoi si in tot blocul. Proprietarii platesc cota parte din costuri, in functie de numarul de membri din familie.
Obligarea de care amintiti dvs. nu poate fi legala.