Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masa succesorală
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masa succesorală

Bună ziua! Ce anume intră în masa succesorală, în cazul în care un părinte decedează, iar copiii vor vrea împărțirea lucrurilor? La o evaluare a lucrurilor, se poate stabili o sumă care trebuie împărțită sau fiecare își ia ce vrea din acea casă?Dacă unul din copii are facturi pe numele lui, pe unele lucruri din casă, intră și acelea în masa succesorală? Mulțumesc.
În masa succesorala intra toate bunurile mobile și imobile, drepturi patrimoniale și alte valori pe care le avea defunctul în proprietate, la data decesului.
La notar interesează bunurile imobile și cele mobile precum: autovehicule, sume de bani aflate în conturile defunctului, acțiuni, arme, obiecte de arta cu o valoare semnificativă și drepturi patrimoniale și alte asemenea valori.
Oalele, televizorul, bibelourile, farfuriile și mobila, și alte bunuri din casă, și le împart moștenitorii între ei.