Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ! Daca initial totul pare relativ simplu de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ! Daca initial totul pare relativ simplu de verificat ...

Buna ziua ! Daca initial totul pare relativ simplu de verificat vis-a-vis de recalculare ,acum ,in momentul in care sunt cu hartiile-n mana ,ma uit ca vitelul la recalcularea noua ! Am incercat sa evit revenirea la un subiect care am vazut ca preocupa pe mai multi beneficiari ai recalcularii dar , nu m-am dumirit cine e si ce vrea "Stagiul de cotizare necontributiv" .Recalculare mea arata cam asa:
-TOTAL STAGIU DE COTIZARE REALIZAT ,din care :44 ani 6 luni 24 zile
A1 Stagiu de cotizare contributiv 38 ani 11 luni 05 zile
A2 Stagiu de cotizare necontributiv 4 ani 4 luni 13 zile
A3 Stagiu asimilat( necontributiv ) 1 an 3 luni 6 zile
A4 Stagiu sistem neintegrat 0 ani 0 luni 0 zile
B Stagiu de cotizare contributiv pentru care se acorda puncte de stabilitate 13 ani 17 luni 13 zile
C Numar de puncte de stabilitate 9.86945
D Numar total de puncte realizate 52 31285
Nu stiu si nu inteleg de unde apar acesti 4 ani de stagiu de cotizare necontributiv , ce reprezinta ei , mai ales ca vad ca nu-mi fac deloc bine la scorul general ! . Mentionez ca studiile superioare nu pot reprerzenta o justificare , pentru ca n-am ! O privire peste Carnetul De Munca nu m-a ajutat , de aceea cer ajutor aici !
Multumesc !
Omu' muncii, utilizator
Ati avut cumva suplimentat stagiul pentru munca in grupe de munca sau conditii speciale/deosebite ?