avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ! Daca initial totul pare relativ simplu de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ! Daca initial totul pare relativ simplu de verificat ...

Buna ziua ! Daca initial totul pare relativ simplu de verificat vis-a-vis de recalculare ,acum ,in momentul in care sunt cu hartiile-n mana ,ma uit ca vitelul la recalcularea noua ! Am incercat sa evit revenirea la un subiect care am vazut ca preocupa pe mai multi beneficiari ai recalcularii dar , nu m-am dumirit cine e si ce vrea "Stagiul de cotizare necontributiv" .Recalculare mea arata cam asa:
-TOTAL STAGIU DE COTIZARE REALIZAT ,din care :44 ani 6 luni 24 zile
A1 Stagiu de cotizare contributiv 38 ani 11 luni 05 zile
A2 Stagiu de cotizare necontributiv 4 ani 4 luni 13 zile
A3 Stagiu asimilat( necontributiv ) 1 an 3 luni 6 zile
A4 Stagiu sistem neintegrat 0 ani 0 luni 0 zile
B Stagiu de cotizare contributiv pentru care se acorda puncte de stabilitate 13 ani 17 luni 13 zile
C Numar de puncte de stabilitate 9.86945
D Numar total de puncte realizate 52 31285
Nu stiu si nu inteleg de unde apar acesti 4 ani de stagiu de cotizare necontributiv , ce reprezinta ei , mai ales ca vad ca nu-mi fac deloc bine la scorul general ! . Mentionez ca studiile superioare nu pot reprerzenta o justificare , pentru ca n-am ! O privire peste Carnetul De Munca nu m-a ajutat , de aceea cer ajutor aici !
Multumesc !
Ultima modificare: Vineri, 30 August 2024
Omu' muncii, utilizator
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 20:14, 30 August 2024
Ati avut cumva suplimentat stagiul pentru munca in grupe de munca sau conditii speciale/deosebite ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cotizare necontributiva Omu' muncii Omu' muncii Omu\' muncii Utilizator 9:55, 31 August 2024 Buna ziua ! Daca initial totul pare relativ simplu de verificat vis-a-vis de recalculare ,acum ,in momentul ... (vezi toată discuția)
Am primit decizia de recalculare astfel: suma punctajelor realizate: ... Coluly Coluly Am primit decizia de recalculare astfel: Suma punctajelor realizate: 38.78578 Total stagiu de cotizare: 40 ani 0 luni și 9 zile A.1 stagiu de cotizare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, tatal meu a fost pensionat in mod obligatoriu la 48 ... Raluca BIR Raluca BIR Buna ziua, tatal meu a fost pensionat in mod obligatoriu la 48 de ani. A primit decizia de recalculare a pensiei si nu reusim sa intelegem nimic. Ne poate ... (vezi toată discuția)