Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor. Art 86 si 87. In Deciziile de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor. Art 86 si 87. In Deciziile de recalculare primite nu ...

Noua lege a pensiilor. In Deciziile de recalculare primite nu s-au aplicat prevederile Articolelor urmatoare:
1) Art.86 al. ''(2) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. a), b) şi e) punctajul lunar este de 0,25 puncte''. Desi in Decizia de recalculare pe care am primit-o este prevazut la pct.A.3 Stagiu asimilat (necontributiv) 5 ani, 4 luni 19 zile, punctele corespunzatoare nu se regasesc in numarul total de puncte realizate.
2) Art.87 al (1) Pentru stagiul potenţial, acordat persoanelor în drept să obţină o pensie de invaliditate, punctajul lunar este de:
a) 0,25 puncte pentru gradul I de invaliditate;
b) 0,20 puncte pentru gradul II de invaliditate;
c) 0,10 puncte pentru gradul III de invaliditate.
In Decizia de recalculare a pensiei primite de sotia mea perioada cat a primit pensie de invaliditate a fost eliminata din stagiu de cotizatie.
Intrebarea mea este cum si cand se vor aplica prevederile acestor doua articole si baza legala.
Multumesc.
In deciziile de limita de varsta sunt introduse in calcul punctele aferente acestui stagiu asimilat.
La recalculare nu mai aveti ce primi in plus.
Multumesc pentru raspuns.
Mai am o intrebare. In decizia de recalculare suma punctelor realizate la 31.08.2024 ( 37,788) este identica cu cea din Decizia initiala din 02.08.2010, dar mai mica fata de ultima Decizie din 27.12.2010 (45.500) care s-a datorat introducerii unor venituri suplimentare (acord globa), prin Hotarare judecatoreasca definitiva.
Este corect asa? Ce ma sfatuiti sa fac.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Fstel, utilizator
Avand o hotarare judecatoreasca definitiva, CJP trebuia sa tina cont de aceasta. Banuiesc ca ati primit ati primit pensia recalculata in Decizia din 27.12.2010 cu punctajul corespunzator si aceasta este in plata la 01.09.2024.
Posibil ca functionarul de la CJP sa fi gandit, sa treaca in decizie de recalculare conform noii legi a pensiilor care mentioneaza si veniturile din acord global, la incheierea perioadei de luare in calcul a acestora.
Daca nu primiti lamuriri scrise de la CJP in sensul mentionat mai sus, ar trebui sa contestati decizia in instanta.