Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua sotul a condus masina mea fără permis nu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua sotul a condus masina mea fără permis nu la prins ...

Bună ziua sotul a condus masina mea fără permis nu la prins ls volan dar a atins oglinda cuiva și a sunat poliția zice poliția ca are martori și filmări nu lo prins la volan repet îl poate aresta și în cât timp sau ce se poate întâmpla momentan doar io luat declarații mulțumesc
Buna ziua,

Daca sotul dmneavoastra a condus pe drumuri publice fara permis, aceasta constituie infractiune si se va intocmi dosar penal.

In ceea ce priveste ,,arestarea", acest aspect se va stabili printr-o hotarare penala defintiva. Limitele de pedeapsa pentru infractiune savarsita sunt de la 1 la 5 ani.
Dacă poliția are video cu soțul si martori sunt suficiente .
Sotul a sunat la politie?( nu se înțelege mesajul)
Trebuie să stați liniștită, soțul nu o să fie arestat (dacă ar fi făcut victime și era sub influenta alor substanțe sau alcoolului atunci soțul dumnv era arestat
O să plătească oglinda și o să aibă un cazier pentru infractiunea de a circula fără permis (condamnare cu suspendare
SunnyXxxX, utilizator
Nu putem formula supozitii. Nu orice dosar penal are aceeasi finalitate sau se desfasoara in aceleasi conditii. Infractiunea savarsita de domnul constituie o infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, si poate fi sanctionata ca atare indiferent daca ,,a facut victime" sau nu.
Alina-Andreea Plugaru, Avocat