avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament copii

Buna ziua,
Am 2 copii din prima casatorie, iar de 5 ani m-am recasatorit cu cineva care deasemenea are 2 copii (sunt in custodia tatalui, deci locuim impreuna cu cei 4 copii). Eu am un apartament pe numele meu (dobandit inainte de casatorie), respectiv inca un apartament pe numele parintilor, acestia sunt inca in viata (mentionez ca sunt singura la parinti)...din diverse motive nu pot intabula apartamentele pe numele amandurora si m-ar interesa daca exista vreo posibilitate de emitere a vreunui act notarial care,in cazul in care mi se intampla ceva, cele 2 apartamente ( avand acordul parintilor pentru apartamentul lor) sa se imparta in mod egal la toti cei 4 copii.
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:01, 2 Octombrie 2024
deocamdata ap parintilor e al lor, nu puteti dispune pt el, dara va puteti face testament in care sa lasati tot ce se va afla in patrimoniul dvs , egal la cei 4 copii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi la mostenire petruta74 petruta74 Buna ziua.As dori sa stiu cine are drept la mostenire dupa moartea unui parinteSuntem 5 freati ,un baiat din prima casatorie al maei,si 4 fete din cea dea 2 ... (vezi toată discuția)
In ce cote se impart bunurile dupa decesul tatalui ? gagalin gagalin buna ziua , as avea si eu nevoie de niste sfaturi de la specialisti , situatia este asa, tatal meu a decedat acum 3 saptamani, in anul 74 sa insurat prima data ... (vezi toată discuția)
Despre succesiune michelle2011 michelle2011 Inainte sa se cunoasca,mbii mei parinti au avut cate o casatorie anterioara,din care au avut cate 2 copii fiecare. Dupa ce a divortat fiecare,lasand in urma si ... (vezi toată discuția)