Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Care este salariul unui Consilier juridic Asistent?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Care este salariul unui Consilier juridic Asistent?

Buna seara,

As dori sa stiu care este salariul brut al unui Consilier Juridic Asistent t-Serviciul Contencios Administrativ, Juridic dintr-o primarie?

Si cam ce alte bonusuri sau stimulente mai poate avea?

Va multumesc,

Mihaela
mariamihaelailie a scris:

M-ati pierdut!

In anexa 4 din OUG 6/2007, salariul unui consilier juridic asistent 3 este 747 ron si al unui asistent 1 este 866 ron, la data de 10.10.2008.

Cu unul din aceste salarii se inmulteste coeficientul expus in Anexa I/3 din legea 330/2009, respectiv de la 1,80 pana la cel mult 3,35 in functie de anii de vechime?

Daca e asa mie imi da un minim de 1344,6 ron si un maxim de 2901,1 ron?

Vreti va rog sa verificati putin ce am scris eu si sa ma corectati?

Multumesc

Dupa cum ati deslusit din anexa 4 la OG.6/2007, actualizata, salariul unui consilier juridic asistent (de primarie) este mai mult decat... fantastico-fantastic: intre 747-866 lei. Despre coeficienti nu se discuta anul acesta. Deci, se ramane la nivelul lui 31.12.2009.

Solicit si eu sprijin in:
1. unde se regasesc asistentii personali in aceasta lege? Eu nu le-am gasit locul spre a-i echivala.
2. cum e posibil ca un bibliotecar SSD sa aiba coeficient de salarizare mai mare decat un functionar public S???

Multumesc.

Asa cum prevede legea 448/2006, salarizarea asistentului personal al persoanei cu handicap se face la nivelul salariului asistentului social cu studi medii (anexa IV/11b din OG 10/2008) - pleaca de la 600 RON (actualmente 705) si se opreste la 987 RON - salariul se poate modifica anual, in functie de raportul de evaluare a modului de ingrijire a bolnavului, de vechimea in activitate, etc). In legea 330/2009 se regasesc in Anexa II/2, punctul III, nr. crt. de la 25-27.
Indemnizatia acordate persoanei cu handicap care nu isi poate angaja asistent personal, este stabilita la nivelul salariului asistentului social debutant cu studii medii (aceeasi anexa - actualmente 705 RON), impozabila in conditiile legii.
Kyandra, moderator
Sa o luam de la capat! Coeficientii de ierarhizare din Anexa III/2 la Legea 330/2009, caci asta este aplicabila functionarilor publici cu functii de executie, nu sunt utilizati la calcularea salariilor in anul 2010 conform art. 12, alin. 3 Lg. 330/2009. Salariul bugetarilor pentru anul 2010 se calculeaza conform art. 30 din Legea 330/2009, in speta grila de salarizare din O.G. 6/2007+ cel mult sporul de conditii vatamatoare de 15% , in cazul in care exista avizele necesare. Despre celelalte sporuri, un singur cuvant au guvernantii nostrii: ilegale. Chiar daca sunt prevazute de Contractele colective de munca legal incheiate, aceste sporuri nu au la baza legislatie specifica deci nu pot fi acordate. In concluzie un consilier juridic asistent in cadrul unei primarii are un salariu de incadrare de: treapta 3 de salarizare :747 lei. Despre bani de haine si restul, depinde de tupeul fiecarui primar si de prima vizita a Curtii de Conturi.
Multumesc.
Am verificat salariul de baza este de 747 lei, asa cum a scris prima oara Kyandra. Cu sporul de vechime in munca pentru 3-4 ani inca 112 lei, in total un salariu de baza in cuantum de 859 lei.

Cati bani primeste in mana Consilierul Juridic daca are salariul de baza de 859 lei?????

Multumesc.

mariamihaelailie a scris:

Multumesc.
Am verificat salariul de baza este de 747 lei, asa cum a scris prima oara Kyandra. Cu sporul de vechime in munca pentru 3-4 ani inca 112 lei, in total un salariu de baza in cuantum de 859 lei.

Cati bani primeste in mana Consilierul Juridic daca are salariul de baza de 859 lei?????

Multumesc.

Sporul de vechime intre 3-5 ani, este de 5 % , iar aplicat la un salariu de 747 lei, inseamna 37,35 lei, si nu 112 lei. :)