Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.52(1) lit.d codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.52(1) lit.d codul muncii

Care este perioada maxima de aplicare a art.52(1)lit.d coroborat cu art.53(1) ambele din Codul Muncii?
Am aflat dupa aproape 2 luni ca sunt in somaj tehnic cf art 52 d pentru o perioada de 3 luni, desi lucram peste 10 ore pe zi, deci firma avea activitate. Am refuzat sa mai lucrez in aceasta perioada de somaj, si mi s-a cerut demisia. Cat de legal este??? Multumesc
Loredana222, utilizator
Nu este legal ... puteti sesiza ITM-ul in legatura cu acest aspect .
Multumesc mult pentru comfirmare. Din motive subiective, sa zicem, am sesizat direct Inspectia muncii.