avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.52(1) lit.d codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.52(1) lit.d codul muncii

Care este perioada maxima de aplicare a art.52(1)lit.d coroborat cu art.53(1) ambele din Codul Muncii?
Cel mai recent răspuns: Loredana222 , utilizator 19:42, 12 Mai 2010
Am aflat dupa aproape 2 luni ca sunt in somaj tehnic cf art 52 d pentru o perioada de 3 luni, desi lucram peste 10 ore pe zi, deci firma avea activitate. Am refuzat sa mai lucrez in aceasta perioada de somaj, si mi s-a cerut demisia. Cat de legal este??? Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 12 Mai 2010
Loredana222, utilizator
Nu este legal ... puteti sesiza ITM-ul in legatura cu acest aspect .
Multumesc mult pentru comfirmare. Din motive subiective, sa zicem, am sesizat direct Inspectia muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic 2011 annam84 annam84 Buna ziua, Asi dori sa aflu daca pe anul 2011 exista vreo legislatie in legatura cu somajul tehnic? (vezi toată discuția)
Somaj tehnic.... ioana2525 ioana2525 Daca firma la care lucrez ma obliga sa-mi dau demisia pentru lipsa rezultate pot cere somaj tehnic? Cat mi se plateste pe luna, cum ... (vezi toată discuția)
Cum se completeaza in carnetul de munca somajul tehnic ? amondaos amondaos Dupa ce mai intai ITM-ul a spus ca perioada de somaj tehnic prevazuta de OUG 28/2009 nu se opereaza in carnetul de munca, acum a revenit asupra celor ... (vezi toată discuția)