avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nevinovat (acuzat pentru declaratie mincinoasa)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nevinovat (acuzat pentru declaratie mincinoasa)

buna seara as vrea sa stiu si eu ce e cel mai bine de facut in cazul in care eu am fost martor la un accidend si am zis tot ce am vazut si zica sa ajuns la concluzia ca eu mint si ca sustin soferul( de tramvai) ca si cum eu am facut declarati mincinoase favorabile pt inculpat astept si eu un raspuns ce ar fi cel mai bine de facut in cazul meu tinad cont ca nu am inca un avocat
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 21:46, 14 Martie 2010
Eu cred ca ar trebui sa explicati mult mai mult si pe idelete cele petrecute.
Atimai dat si alte declaratii contrazise de aceasta ultima declaratie,la cre faceti referire ?
Asupra declaratiei date puteti sa reveniti,inainte ca cele declarate de dvs.sa aiba /sa produca consecinte juridice.
Testul cu poligraful,care in sine,nu constituie proba , nu poate contrazice masuratorile,decat daca ati declarat alte rezultate ale masuratorilor decat cele consemnate ,mai ales ca probabil ati asistat la acestea initial si ati semnat pentru veridicitatea lor.
Eu cred ca ar trebui sa va angajati avocat.
Din ce ziceti nu s-ar parea ca ati fi nevinovat, dar acuzarea trebuie sa va dovedeasca vinovatia.

avocat Claudiu Lascoschi
Declaratia d-stra este in contradictie cu PV intocmit de politia rutiera cu privire la masuratorile efectuate la fata locului si probabil va fi in contradictie si cu expertiza judiciara care se va dispune.
Coroborat cu faptul ca nu ati trecut testul poligraf, in mod clar ati savarsit infractiunea de marturie mincinoasa art. 260 c.p.
In functie de consecintele juridice, circumstantele personale si reale ale d-stra aveti 2 posibilitati. Prima, sa vi se aplice o amenda administrativa sau, a doua, sa fie sesizata instanta de judecata cu rechizitoriul si judecat pentru infractiunea respectiva.
Daca vor exista dovezi din care sa rezulte vinovatia acestuia nu cred ca se va aplica amenda administrativa.
Parerea mea este ca se va pronunta o pedeapsa cu inchisoare cu executare sau cu suspendare...

avocat Claudiu Lascoschi
MOLOMAN GEORGE a scris:

Declaratia d-stra este in contradictie cu PV intocmit de politia rutiera cu privire la masuratorile efectuate la fata locului si probabil va fi in contradictie si cu expertiza judiciara care se va dispune.
Coroborat cu faptul ca nu ati trecut testul poligraf, in mod clar ati savarsit infractiunea de marturie mincinoasa art. 260 c.p.
In functie de consecintele juridice, circumstantele personale si reale ale d-stra aveti 2 posibilitati. Prima, sa vi se aplice o amenda administrativa sau, a doua, sa fie sesizata instanta de judecata cu rechizitoriul si judecat pentru infractiunea respectiva.



Aaparenta creata este cea aratata de dl.avocat Moloman,mai sus.
Daca totusi puteti formula probatorii contra acestei aparente,trebuie sa le administrati,aflandu-va intr-o postura destul de ingrata,care cred eu ca necesita interventia unui profesionist,adica a unui avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia mincinoasa in cercetarea penala bukinst bukinst Constituie infractiune declaratia mincinoasa facuta de parat, politistului care-l cerceteaza si in baza careia politistul propune NUP iar procurorul mentine ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de ajutor Monica_mnk Monica_mnk Am luat asupra mea un furt am declarat si la politie,nu am stiu repercusiunile,sa va explic,la o petrecere o amica a furat bijuterii,a insistat sa plecam iar ... (vezi toată discuția)
Ce proba reprezinta testul cu poligraf sau detectorul de minciuni? valentina burnei valentina burnei sotul meu e acuzat de tentativa de omor si de 3luni e arestat preventiv la beci dar nu au probe sa incheie rechizitoriul si el a cerut sa -i fc testul cu ... (vezi toată discuția)