avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala

Am o intrebare, Toate amenzile contraventionale beneficiaza de posibilitatea sa fie platite jumatate din minim in 48 de ore?
Cel mai recent răspuns: lordxl , utilizator 20:27, 16 Martie 2010
Daca l-ati semnat pe loc ,v-a fost si inmanat. de agentul constatator.
Ce ar trebui sa vi se mai trimita la domiciliu ?
deci termenul de 48 de ore se calculeaza de la data luarii la cunostinta,in cazul dvs.data aplicarii semnaturii.
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2010
Radu Gabrian, Mediator
nu ,numai daca in legea la care ai fost sanctionat prevede expres posibilitatea platii a jumatate din minimul amenzii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executarea sanctiunii contraventionale a amenzii Imparatul Imparatul Daca nu am semnat PV de contraventie il primesc acasa, acesta fiindu-mi comunicat. Dupa ce mi-l comunica il contest la judecata. Daca pierd procesul verbal, ... (vezi toată discuția)
Cum procedez sa fac o contestatie unui proces verbal de la i.t.m simion nicoleta simion nicoleta am primt o instintare de plata de la I.T.M.de 3000 lei dar nu ami da dreptul sa o platesc la jumatate in 48 de ore .pot face ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru fumat (legea 15/2016) kimlor kimlor Am primt o amenda pentru ca fumam pe o terasa cu peretii din rulouri de plastic care erau dati in jos, dar in acelasi timp pe mese existau scrumiere si nu era ... (vezi toată discuția)