avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Arest la domiciliu Italia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Arest la domiciliu Italia

Buna ziua...Am mare nevoie de un raspuns cat mai detaliat si totodata cat mai competent...Socrul meu a primit in Italia arest la domiciliu (el muncea la un parc de dezmembrari si se pare ca acolo se aduceau si masini furate) si nu am nici cea mai vaga idee ce presupune asta..Din cate am inteles trebuie sa-i caut o locuinta cu chirie dar mai mult nu mai stiu..As vrea sa stiu trebuie sa stea neaaparat o ruda de grad 1 cu el?, are voie sa munceasca?, ce obligatii are persoana care va sta cu el?, care e perioada maxima care se da arest la domiciliu? si orice alte informatii mi le puteti oferi v-as fi tare recunoscator .
Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Decembrie 2011
masterflo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ynna24 , utilizator 20:27, 28 Aprilie 2024
Nu trebuie sa stea cu nicio ruda, dar trebuie sa aiba un domiciliu pe care nu il poate parasi decat cu ocordul organului judiciar.
Daca va munci, imediat dupa munca trebuie sa vina la domiciliu.
Daca nu va respecta obligatiile impuse va fi considerat in stare de evadare conform legislatiei italiene si va fi dat in urmarire si apoi va fi condamnat pentru infractiunea de evadare.
Pentru mai multe detalii ar trebui sa consultati un avocat din Italia.
Bună ziua. Concubinul meu este arestat în penitenciarul din Cuneo Italia,de doua luni. Nu poate nici sa mă sune și nici nu mi-au dat voie sa îl văd. Este arestat pt rapina și condamnat 6 luni. Ce trebuie sa fac pt a putea sa mă sune sau sa mă duc sa îl văd. Am contactat un av din Torino ,i-am trimis toate actele necesare,contractul la tel copie după cartea de identitate și cu toate acestea nu pot nici sa mă duc la el și nici nu poate sa mă sune . De ce?
Iuliana victoria a scris:

Bună ziua. Concubinul meu este arestat în penitenciarul din Cuneo Italia,de doua luni. Nu poate nici sa mă sune și nici nu mi-au dat voie sa îl văd. Este arestat pt rapina și condamnat 6 luni. Ce trebuie sa fac pt a putea sa mă sune sau sa mă duc sa îl văd. Am contactat un av din Torino ,i-am trimis toate actele necesare,contractul la tel copie după cartea de identitate și cu toate acestea nu pot nici sa mă duc la el și nici nu poate sa mă sune . De ce?

Ultima modificare: Luni, 4 Decembrie 2017
Iuliana victoria, utilizator
Buna ziua am și eu o întrebare dacă scot pe cineva pe domiciliu adică să faca arestul la domiciliu și persoana respectiva fuge pentru mine care sunt consecințele va rog

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

condamnat in romania arestat in italia yrynuca yrynuca Buna ziua, intrebarea este urmatoarea. fratele meu a fost arestat astazi in italia .a fost condamnat in romania pentru conducerea fara permis.(in anul ... (vezi toată discuția)
Unde se aduce un urmarit international? looly looly Buna ziua. As dori sa va intreb unde se aduce un urmarit international prins in italia?Stiu ca a fost prinsa, pentru ca este femeie , in Torino si adusa in ... (vezi toată discuția)
Proces castigat de despagubiri in cuantum enorm de mic ContSters193672 ContSters193672 O persoana a castigat in italia un proces de despagubiri in urma detentiei injuste de 336 zile domiciliar si 55 carcera. Au calculat italienii 50mii euro, ceea ... (vezi toată discuția)