Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Control din partea primariei la un ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Control din partea primariei la un ONG

Doresc sa intreb daca primaria( comunala) poate verifica actul constitutiv, avizele si activitatea unui ong care presteaza servicii sociale in perimetrul ( satul) ei, Ong care primeste copii in plasament prin protectia copilului, are cladire cu 45 de paturi si cantina proprie, are microferma agricola ptr productie de legume si cereale, crescatorie de iepuri si porci.
In baza carei legi poate verifica activitatea ONG ului in domeniu economic si al serviciilor sociale?
Intreb ptr ca la primarie- la serviciul social sunt sesizari cu privire la nereguli in domeniul social, alimentar, medical si grave incalcari ale drepturilor copiilor.
Serviciile sociale sunt monitorizate/inspectate de catre Serviciul Public de Asistenta Sociala din cadrul primariei si de Inspecita Sociala (din cadrul Inspectiei Muncii).
OG 68/2003 prevede si obligativitatea acreditarii ca furnizor de servicii sociale inainte de a derula aceste servicii. Sanctiunile pot fi destul de mari, inclusiv solicitarea de dizolvare pe cale judecatoreasca a organizatiei.
va multumim frumos