Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parasirea Domiciliului Conjugaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parasirea Domiciliului Conjugaj

Parintii mei nu se mai inteleg de foarte mult timp. Tata o tot ameninta pe mama cu divortul insa niciodata nu se tine de cuvant. Eu sunt singura fiica si numai sunt minora. Au construit in timpul casatoriei o casa in care ei locuiesc in prezent insa nu isi vorbesc de cateva luni si el face tot posibilul sa o faca sa plece din casa. Daca mama ar pleca din casa, ar mai avea drepturi in ceea ce priveste casa ? Ce drepturi ar mai avea ?
Chiar daca paraseste casa drepturile nu le pierde.
Ar lua el insa probabil casa si ea ar primi sulta.
Cine locuieste in casa are sanse mai mari sa ii fie atribuita.
Nu ar avea ea pretentii la casa ci la macar o despagubire pt ca acolo au muncit doar ei fara muncitori fara niciun ajutor. Si nu mi se pare corect sa ramana fara nimic din moment ce amandoi au contribuit. Mai ales in situatia in care in momentul de fata ea nu are unde sa se duca.
Daca casa s-a ridicat sau construit in timpul casatoriei legea le confera 50% la fiecare sot.
Deci, drept la bani are.
Nu ar avea dreptul la jumatate din bani doar daca banii pentru constructie au revenit de la parintii lui prin donatie, din mostenire sau cine stie ce alte motive...
Dar daca a muncit si dovedeste prin martori poate obtine ceva oricum.

Daca situatia este incurcata ar fi bine sa se informeze cat se poate de bine ca sa nu aiba surprize neplacute.