Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Trusa medicala obligatorie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Trusa medicala obligatorie

Buna seara,vreau sa deschid un magazin de antichitai, pfa fara angajati. Este obligatoriu trusa medicala? Multumesc.
Ordin nr. 427 din 14 iunie 2002 pentru aprobarea componentei trusei sanitare şi a baremului de materiale, ce intra în dotarea posturilor de prim ajutor fără cadre medicale

art.1 (2) Persoanele juridice care desfăşoară activităţile prevăzute în anexa nr. 2 sunt obligate să aibă în dotare trusa sanitară.

Anexa 2
Trusele sanitare de acordare a primului ajutor medical vor fi folosite astfel:
2. Activitate de comerţ:
2a) spaţii comerciale care permit accesul direct al clienţilor la mărfurile expuse;
2b) spaţii comerciale organizate pe subunitati pentru prezentare şi desfacere;
2c) pieţe agroalimentare;
2d) staţii de distribuire a carburantilor.