avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot intenta proces de pensie alimentara ,dacă nu sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot intenta proces de pensie alimentara ,dacă nu sunt divorțată?

Sunt despărțită în fapt de sot ,de doi ani jumate;cei doi copii din căsătorie sunt cu mine,iar al treilea copil rezultat din relația actuală poarta același nume,cum scrie in lege:este tată_sotul mamei.Vreau să știu dacă pot intenta proces de pensie alimentara soțului,daca nu sunt divorțată,si cât este costul intentării acestuia?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 14:04, 28 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia de intretinere poate fi ceruta si intr-u proces separat, pe calea dreptului comun, ori pe cale de ordonanta presedintiala(in acest ultim caz, daca este promovat si divortul).

Ultima modificare: Miercuri, 28 Februarie 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort dupa 20 de ani de separare........ ciancu ciancu As dori sa ma sfătuiţi în următoarea problemă. Sunt separată de soţul meu de 20 ani .Din căsătoria noastră a rezultat un copil care acum este major. ... (vezi toată discuția)
Dovezi pentru culpa comuna DAN_ZISU DAN_ZISU Buna ziua ! In 5 ani de zile am incercat de 2 ori sa divortez de \\"sotia\\" mea ( prima data cu un avocat , a doua oara singur) , dar mereu a sustinut ca ... (vezi toată discuția)