Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot intenta proces de pensie alimentara ,dacă nu sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot intenta proces de pensie alimentara ,dacă nu sunt divorțată?

Sunt despărțită în fapt de sot ,de doi ani jumate;cei doi copii din căsătorie sunt cu mine,iar al treilea copil rezultat din relația actuală poarta același nume,cum scrie in lege:este tată_sotul mamei.Vreau să știu dacă pot intenta proces de pensie alimentara soțului,daca nu sunt divorțată,si cât este costul intentării acestuia?
Pensia de intretinere poate fi ceruta si intr-u proces separat, pe calea dreptului comun, ori pe cale de ordonanta presedintiala(in acest ultim caz, daca este promovat si divortul).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat