Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua - pensie de întreținere minor (16 ani) ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua - pensie de întreținere minor (16 ani) care nu merge la școală

Am si eu o intrebare. Daca un copil ce primeste pensie alimentara daca la 16 ani pleaca de acasa si nu se mai înscrie la un învățământ la zi?
Copilul beneficiaza de pensie alimentara chiar daca nu isi continua studiile pana la varsta de 18 ani.
Da, până la 18 ani este inevitabil.
Starea de nevoie se prezuma , in cazul minorilor, prin urmare, pensia de intretinere trebuie stabilita si platita.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat