avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua - pensie de întreținere minor (16 ani) ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua - pensie de întreținere minor (16 ani) care nu merge la școală

Am si eu o intrebare. Daca un copil ce primeste pensie alimentara daca la 16 ani pleaca de acasa si nu se mai înscrie la un învățământ la zi?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 18:12, 21 Noiembrie 2018
Copilul beneficiaza de pensie alimentara chiar daca nu isi continua studiile pana la varsta de 18 ani.
Da, până la 18 ani este inevitabil.
Starea de nevoie se prezuma , in cazul minorilor, prin urmare, pensia de intretinere trebuie stabilita si platita.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Noiembrie 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara ligia_carmen ligia_carmen Buna ziua, As dori sa stiu daca se mai plateste pensie alimentara pana la 26 de ani daca copilul a absolvit facultatea si masterul la vasta de 24 de ani. In ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara. buna ziua. vă rog să mă ajutați cu un răspuns cât mai legal, ... pref0022 pref0022 Buna ziua. Vă rog să mă ajutați cu un răspuns cât mai legal, dacă s-ar putea indica și baza legală. În urma divorțului, ambii părinți au primit ... (vezi toată discuția)
Major, dar licean - dreptul la pensie de intretinere soaresimo soaresimo Buna ziua, Ma intereseaza daca un copil, la maturitate, 18 ani, care inca este la liceu (a implinit 18 ani in timpul clasei a 12-a) mai are dreptul sa ... (vezi toată discuția)