avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA Tractari auto
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA Tractari auto

Buna ziua, doresc sa infintez o societate care are ca si scos tractarile auto, detin o platforma si as dorii sa fac totul legal.

Imi puteti spune va rog care sunt pasii si care sunt autorizatiile necesare pentru infiintarea firmei?

Cred ca ar fi mai ok un pfa in comparatie cu un srl.

Daca ma puteti ajuta cu sfaturi si sugestii va sunt foarte recunoscator.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:14, 23 Decembrie 2018
Pentru a infiinta PFA am aveti nevoie de o diploma de specializare, respectiv manager de transport.
Este cel mai recomandat sa va desfasurati activitatea pe un srl. Veti avea nevoie pentru activitatea principala de codul caen 5221 Activitati de servicii anexe pentru transporturi terestre Aceasta clasa include: -servicii de remorcare si asistenta pe sosele
Apoi de la ARR sa ridicati licenta pentru auto avariate sau defecte.

acte : copie atestat Ministerul Transporturilor
cazier judiciar firma
cazier judiciar MT
copie certificat firma
dovada sediului firmei
carte auto + talon cu itp valabil
contract service autorizat RAR
cereri care se iau de la ARR
Ultima modificare: Duminică, 23 Decembrie 2018
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot infinta un pfa sau ii pentru activitatea de tractari/remorcari auto cu o autoutilitara n2 cu masa maxima admisa de 5t? Chr0612 Chr0612 Buna ziua, detin o platforma auto de 5 tone, doresc sa infiintez un PFA sau II pentru o firma de tractari auto cu codul caen 5221 . Cei de la Registrul ... (vezi toată discuția)
Cod caen cocavisan cocavisan care este cod caen pentru administrare parcari? (vezi toată discuția)
Transport auto pe platforma alecu1980 alecu1980 Buna ziua! Doresc ca in viitorul apropiat sa imi achizitionez o platforma auto care o sa o trag cu un jeep ( momentan fac scoala pt cat CE ) si as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)