Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechimea + Grupa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechimea + Grupa

1. La 35 ani de cotizatie + 8 ani grupa = 43 total, indiferent de varsta, se poate iesi la pensie?
2. Trebuie neaparat 8 de grupa sau se poate de exemplu ”37 cotizatie + 6
de grupa?
3. Armata efectuata la ” Munci” este considerata cotizatie?
Multumiri anticipate.
1.Nu.
2.43 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
3.Este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta, cat si cea de invaliditate.
Lamuriti si anii de grupa:
Grupa II
Grupa I
34,6 cotizatie efectiva
7,6 ani grupa a II a
54 varsta mea
Armata ma intereseaza daca este stagiu de cotizare nu vechime in munca.
7 ani si 6 luni de grupa II fac parte din cei 34 ani si 6 luni de stagiu.
In aceste conditii aveti in total 36 ani si 3 luni de stagiu.
Nu stiu daca in acestia intra si armata.
Limita de varsta la 62 ani si 8 luni.