Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum aș putea proteja un împrumut către un cunoscut, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum aș putea proteja un împrumut către un cunoscut, astfel ...

Cum aș putea proteja un împrumut către un cunoscut, astfel încât să fiu sigur că recuperez banii? Mulțumesc
Mergeti la notar si incheiati un contract de imprumut. In caz de refuz al platii la data stipulata, contractul are carater de titlu executoriu, putand astfel sa demarati procedura executarii silite impotriva acestuia.
In functie de suma imprumutata, puteti stipula in contract si instituirea unui gaj asupra unui bun mobil( de ex. autoturism).
Avocat Neagu Elena, Avocat
Un contract încheiat la notariat,un înscris sub semnătură privata/chitanță de mana daca ati dat deja banii pe cuvant/ochi frumoși,Sa aveti garanția că exista bunuri care pot sa fie executate sau daca suma este mai mare un gaj sau chiar ipoteca pe unbun imobil.
Astfel incat sa fiti sigur ca recuperati banii, incheiati la un notar public un contract de imprumut garantat prin ipoteca asupra unui bun imobil de o valoare suficient de mare.
Dacă suma este mare, ar fi util să întocmiți actul la un notar public și să cereți instituirea unei garanții suficiente, raportat la valoarea împrumutului.