Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie De la ce vârstă se poate face curatelă sau tutelă ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

De la ce vârstă se poate face curatelă sau tutelă la un copil ...

De la ce vârstă se poate face curatelă sau tutelă la un copil cu dizabilități? Se poate face înainte de implinirea vârstei de 18 ani sau dupa 18 ani strict atunci?
Sunt destul de complicate instituțiile tutelei și curatelei. Sunt condiții speciale pentru fiecare instituție în parte, dar ca regulă pentru situația dvs, tutela poate fi instituită pentru minorul care nu a împlinit 18 ani, iar curatela după ce minorul a împlinit 18 ani.