avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... IP-ul este GDPR daca e asociat cu un nume de profilul ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

IP-ul este GDPR daca e asociat cu un nume de profilul de Netflix?

Fostul sot imi acceseaza ilegal contul de Google, Facebook si Instagram. Am obtinut confirmarea odata ce am vazut ca e acelasi IP cu cel folosit de profilul lui de Netflix, care se afla in cadrul contului meu de Netflix si pe care eu il platesc. Pe Netflix IP-ul lui apare asociat cu profilul lui si dispozitivul de pe care urmareste, este considerat date de tip GDPR? Si am voie sa prezint la Politie aceste fisiere cu IP-uri care ii apartin ca proba la plangere?
Cel mai recent răspuns: Alex1010 , utilizator 16:12, 10 Mai 2023
Nu. GDPR e un set de conditii impuse persoanelor juridice. Sunteti sigura ca are IP fix? acest lucru costa.
In al doilea rand, conturile de care vorbiti sunt platite? daca nu, ele nu va apartin, dvs aveti dreptul de folosinta potrivit companiilor ce le administreaza.
vreti neaparat sa faceti o plangere importiva fostului? ati putea foarte simplu sa va schimbati parolele, in ordinea: 1. Google, 2. Facebook, 3. Instagram. contul Google e legat de telefonul dvs., sper.
Ultima modificare: Marți, 9 Mai 2023
adriandimitriu, utilizator
La Politie puteti preda absolut ce probe doriti, ramane la aprecierea politistilor pe care dintre ele le folosesc.
Multumesc pentru ajutor si sugestii,
aveti un link din care sa reiasa ca doar persoanelor juridice se aplica?

IP-urile variaza, insa toate se potrivesc cu cele folosite pentru accesul ilega, care dureaza de vreun an, observand in momentul in care au disparut documente pentru divort. Eu platesc de la bun inceput pentru contul de Netflix pe care are acel profil si pe care am putut observa IP-urile. Nu stiu ce altceva a descarcat intre timp, ce a mai sters, si ce urmeaza eventual pe baza actiunilor facute.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Mai 2023
Alex1010, utilizator
Multumesc, era foarte greu sa-mi dau seama de pe internet, iar raspunsurile se la Sectie erau ezitante, iar de la Parchet astept raspuns de cateva zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Frauda informatica ContSters327384 ContSters327384 Salut ! Acum 6 luni , mi s-a spart contul meu de facebook , din cate mi-am dat eu seama chiar de niste amici cu care ma certasem de curand acum 6 luni ! Mi ... (vezi toată discuția)
Furt de identitate Mony2015 Mony2015 Buna ziua .Cineva a reusit sa-mi patrunda -n pc . A duplicat parole de paypal ,ebay ,yahoo ,googl ,sckype. Mi-a spart contul de facebook furandu-mi ... (vezi toată discuția)
Santaj informatic/date furate/imi cere bani DoruD DoruD Buna ziua Am primit un mail (in folderul Spam) de la un individ care sustine ca a instalat un malware pe un site pentru adulti , ca eu am accesat situl si el ... (vezi toată discuția)