Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertul care a intocmit un raport medico legal poate ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertul care a intocmit un raport medico legal poate fi tras ...

Expertul care a intocmit un raport medico legal poate fi tras la raspundere daca a mintit in expertiza?
Orice expert poate fi tras la răspundere civilă delictuală dacă din probe rezultă fără nicio îndoială că a alterat într-un fel sau altul raportul întocmit.
Ca expertul a mintit in raportul de expertiza trebuie sustinut de documente certe, nu prin afirmatii personale. A gresi este omeneste si in cazul expertilor.
Prin contraexpertiza se poate stabili o interpretare eronata de catre expert a documentelor aflate la dosarul cauzei. In niciun caz, intentia de minciuna a expertului, nu poat fi dovedita prin contraexpertiza.