Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. As vrea sa stiu daca pot renunța la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. As vrea sa stiu daca pot renunța la drepturile părintești

Buna ziua. Asi vrea sa stiu daca asi putea decade din drepturile părintești de buna voie. Am un copil care l am părăsit cu mama lui si nu mai vreau sa am drepturi pentru copil. Stie cineva?
Drepturile pe care le aveti, puteti sa nu le exercitati ,dar de obligații, macar de cele financiare, trebuie sa va achitati. Va fi copilul dvs si ca vreti și ca nu, chiar dacă mama va ajunge sa exercite singura autoritatea parinteasca.
gi-jane2, moderator
Decaderea din drepturi este o institutie, autoritatea parinteasca exclusiva este o alta.In esenta,

Daca nu doriti sa fiti implicat in viata copilului dvs sunteti liber sa nu o faceti, mama fiind cea care va exercita singura autoritatea parinteasca.

Insa fie decazut, fie ca mama este singura implicata, in sarcina dvs ramane obligatia de a va intretine copilul, ceea ce inseamna ca daca nu participati voluntar prin plata unei pensii de intretinere. veti putea fi executat silit, in anumite conditii fapta fiind infractiune,
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
De ce va doriti asta? Cu ce credeti ca va este de ajutor dv. sau copilului? Ca sa ne dam seama in ce sens sa va indrumam.
Deoarece vreau sa ii las mamei toate drepturile. Eu nu mai vreau sa fiu implicat ca parinte.
Dar văd că nu pomeniți nimic despre OBLIGAȚIA de a plăti copilului lunar PENSIA de întreținere.
NU puteți renunța la OBLIGAȚIA de a întreține financiar copilul.

Se poate renunța foarte ușor la drepturi, dar NICIODATĂ nu veți putea renunța la OBLIGAȚII.

Riscați executarea silită, și chiar pușcărie, dacă nu vă implicați ca părinte în OBLIGAȚIA de a întreține financiar copilul.
Dapix, utilizator