avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. As vrea sa stiu daca pot renunța la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. As vrea sa stiu daca pot renunța la drepturile părintești

Buna ziua. Asi vrea sa stiu daca asi putea decade din drepturile părintești de buna voie. Am un copil care l am părăsit cu mama lui si nu mai vreau sa am drepturi pentru copil. Stie cineva?
Cel mai recent răspuns: lilivasiliu , utilizator 15:54, 13 Mai 2024
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Drepturile pe care le aveti, puteti sa nu le exercitati ,dar de obligații, macar de cele financiare, trebuie sa va achitati. Va fi copilul dvs si ca vreti și ca nu, chiar dacă mama va ajunge sa exercite singura autoritatea parinteasca.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2024
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Decaderea din drepturi este o institutie, autoritatea parinteasca exclusiva este o alta.In esenta,

Daca nu doriti sa fiti implicat in viata copilului dvs sunteti liber sa nu o faceti, mama fiind cea care va exercita singura autoritatea parinteasca.

Insa fie decazut, fie ca mama este singura implicata, in sarcina dvs ramane obligatia de a va intretine copilul, ceea ce inseamna ca daca nu participati voluntar prin plata unei pensii de intretinere. veti putea fi executat silit, in anumite conditii fapta fiind infractiune,
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2024
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce va doriti asta? Cu ce credeti ca va este de ajutor dv. sau copilului? Ca sa ne dam seama in ce sens sa va indrumam.
Deoarece vreau sa ii las mamei toate drepturile. Eu nu mai vreau sa fiu implicat ca parinte.
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar văd că nu pomeniți nimic despre OBLIGAȚIA de a plăti copilului lunar PENSIA de întreținere.
NU puteți renunța la OBLIGAȚIA de a întreține financiar copilul.

Se poate renunța foarte ușor la drepturi, dar NICIODATĂ nu veți putea renunța la OBLIGAȚII.

Riscați executarea silită, și chiar pușcărie, dacă nu vă implicați ca părinte în OBLIGAȚIA de a întreține financiar copilul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Aprilie 2024
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Custodie exclusiva bianca76 bianca76 buna ziua, Iata pe scurt povestea mea: am 37 ani,am fost casatorita 13 ani si in urma neintelegerilor am divortat in mai2013,la notar,de comun acord si...din ... (vezi toată discuția)
Decadere din drepturi si pensie alimentara Maadragan Maadragan Buna ziua, Am un fiu de 8 anisori. Nu sunt si nici nu am fost casatorita legitim cu tatal acestuia, insa este trecut pe numele lui. As dori daca se poate sa ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara vs custodie exclusiva andreiionel andreiionel sotia mea a introdus in cererea de divort custodia exclusiva si pensia alimentara. daca ipotetic voi fi scos din drepturi trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)