Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Rog raspuns la urmatoarea intrebare: eu si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Rog raspuns la urmatoarea intrebare: eu si fratele ...

Buna ziua,
Rog raspuns la urmatoarea intrebare: eu si fratele meu suntem mostenitori dupa moartea mamei noaste, 1/2 fiecare. Fratele meu este casatorit si are un copil de 20 anii, iar eu sunt casatorit si am 3 copii. Daca dupa obtinerea certificateleor de mostenitor, fratele meu decedeaza, fara sa fi iesit din indiviziune, care este modalitatea de impartire a mostenirii de 1/2 a fratelui meu ?
Buna ziua

Sotia supravietuitoare mosteneste 1/4 din 1/2, deci 1/8
Copilul 3/4 din 1/2, deci 3/8

Dvs. ramaneti cu 1/2.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Buna ziua.
Multumesc pentru raspuns.
Daca sotia si copilul decedatului renunta la mostenire, cota parte trece in proprietatea fratelui supravietuitor?
Daca nu mai are alți mostenitori, da, fratele e următorul mostenitor. Dar de ce ar renunta la mostenire? Accepta mostenirea și fac partajul cu dvs, le dați sulta pt cota lor, nu cred ca e loc de pomana.
gi-jane2, moderator