Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Buna ziua. Intentionez sa infiintez o firma care sa opereze o platforma electronica de intermediere transport de persoane (rutier) intre persoane fizice/juridice si diversi furnizori de astfel de servicii (firme sau persoane fizice inregistrate fiscal). Transportul se va efectua exclusiv pe rute din afara Romaniei (intre statiunile de ski din Franta si Elvetia si Aeroporturile apropiate de acestea). Se va factura serviciu de transport. Am doua intrebari pentru care am nevoie de sfaturi/recomandari de la comunitate:
1. Ce cod CAEN ar trebui sa aleg ?
2. Daca voi merge pe cod CAEN 5229, este nevoie de licenta ARR, cu tot ce presupune (manager de transport, suma garantie, etc.) din moment ce transportul se va face de catre operatori autorizati cu care eu doar voi incheia contract ?
Precizez ca voi factura catre clientul meu (cel care intra pe site si achizitioneaza un seviciu de transfer) servicii de transport.
Va multumesc.
george-neagu, moderator