Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O mama divortata, care este in concediu de crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O mama divortata, care este in concediu de crestere copil si ...

O mama divortata, care este in concediu de crestere copil si primeste indemnizatia, isi poate lua concediul si indemnizatia si pt cele 2 luni, care, altfel, ar fi trebuit sa ii apartina tatalui (daca acesta nu le doreste)? Altfel spus, ea sa se intoarca la serviciu dupa 2 ani, nu dupa 1 an si 10 luni. Se poate asa?
Nu poate beneficia de luna tatalui, daca acesta indeplineste conditiile mentionate de lege pentru a beneficia de indemnizatia CCC, indiferent daca tatal nu solicita asa ceva.

Poate beneficia de luna tatalui, numai daca acesta nu indeplineste conditiile mentionate de lege pentru a beneficia de indemnizatia CCC.