Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum desfasori activitatea in asociatie cat timp actele ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum desfasori activitatea in asociatie cat timp actele sunt in curs de solutionare la judecatorie

Asociatia a fost infiintata acum cinci ani si are activitate constanta. In aceasta luna am avut alegeri generale in care s-a decis schimbarea de adresa, ceva modificari minore in statut si consiliul director a ramas acelasi.
Judecatoria a dispus termenul peste patru luni de la depunerea actelor. Intre timp banca a cerut actualizarea datelor si ne-a inchis contul. Nu putem deschide altul deoarece nu avem actele actualizate. Ne invartim in jurul cozii...
Intrebarea este - in ce conditii legale putem desfasura activitatea in continuare, pana la finalizarea actelor. Daca se poate sa recomandati un articol de lege din care sa intelegem cum functioneaza lucrurile in aceste conditii.
Exista un mod de functionare la avarie, pana la admiterea actelor de catre judecatorie?
Orice raspuns este de ajutor. Multumim mult.
florentina65, utilizator
Puteți formula o cerere de preschimbare a termenului de soluționare.
Conform legii dosarul de incuviintare modificare acte constitutive trebuia solutionat in termen de 3 zile de la inregistrarea lui, dar nici o instanta nu respecta termenul legal si adesea se stabilesc termene abuziv de lungi, cum e cazul si la Dvs, insa instantele profita de faptul ca nu exista cale eficienta de a fi sanctionate pentru asta si puse la repare prejudiciile produse. Puteti face cerere de preschimbare de termen, explica ca va pune in pericol existenta aceasta masiva nerespectare a termenului legal, dar nu e nici o garantie ca vor accepta sa il preschimbe. Banca a exagerat si ea cu inchiderea contului daca le-ati depus dovada ca a avut loc sedinta AG si e depus dosarul la Judecatorie si nu e vina Dvs. ca judecatoria nu respecta termenul legal de solutionare a dosarului, insa si bancile motiveaza ca e neclara legislatia si ca au fost amendate in mod repetat de BNR ca nu au fost destul de stricte cu "actualizarea datelor clientilor" cf. Legii 129/2019 si atunci merg pe principiul ca mai bine sa sufere clientul decat sa sufere ele.... Bancile pot acum invoca cretina Decizie ICCJ ( RIL ) 19/2023 publicata in Monitorul Oficial in 30 ianuarie 2024 din care rezulta implicit ca, in opinia aberanta a ICCJ, inscrierea modificarilor in RAF nu mai este o forma de publicitate si verificarea de catre instanta nu e una ulterioara, de confirmare a legalitatii, ci ca incuviintarea judecatoreasca a oricariei decizii a unui organ al ONG-ului care implica modificari de STATUT - chiar si cand e vorba de primirea unui nou membru, ar fi mai nou considerata ca adoptata sub conditia suspensiva a incuviintarii judecatoresti si inscrierii in RAF si deci pana nu ramane definitiva hotararea judecatoreasca de incuviintare modificari si nu se inscriu in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor ( sau, dupa caz, Registrul Federatiilor) si in Registrul National ONG, nu sunt in vigoare si nu produc efecte juridice..... O solutie practica "de avarie" este ca temporar ONG-ul sa opereze printr-un cont bancar personal a reprezentantului legal sau a altei persoane din Consiliul Director mandatata de acesta, care sa faca operatiuni pe seama ei ca mandatar fara reprezentare, pentru ca legea (Codul Civil) permite ca oricine sa faca o incasare sau plata in mod valabil pe seama altei persoane. Se va nota de fiecare data in explicatiile ordinului de plata si la incasari si la plati ca operatia este pe seama ONG-ului, si extrasul de cont se pune in contabilitatea ONG-ului si sa va deconta cu ONG=ul cand va avea din nou cont bancar sau se deconteaza cash cu persoana fizica daca nu sunt depasite plafoanele zilnice legale de operatiuni cu numerar. Cat timp este aceasta situatie exceptionala ca ONG-ul nu mai are si nu isi poate deschide cont, nu se paote considera abuziva acea temporara utilizare a unui cont personal, se practica si al firme ca in situatii de acest timp, pe termen limitat, sa se utilizeze un cont bancar personal al administratorului, cu grija sa fie clar consemnat care operatiune e pe seama firmei... Cel mult daca sunt chestii de TVA poate fi problematic cu ANAF cu deconturi de TVA si deduceri, dar la ONG-uri de regula nu prea apare acest tip de problema....
ONG-ul desfasoara cursuri de pregatire profesionala si este platitoare de tva.
De aici si nedumerirea cum vom face cu partea de evidenta contabila in aceasta perioada.
florentina65, utilizator