Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua anul trecut mai exact in 12/03/2023 am fost ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua anul trecut mai exact in 12/03/2023 am fost implicat ...

Buna ziua anul trecut mai exact in 12/03/2023 am fost implicat intrun accident auto cu vatamare din culpa,eu fiind vinovat,si primind ordonanta de clasare in luna mai 2024,intrebarea mea este daca politia ma va sanctiona dupa legea veche sau dupa noul cod rutier?
justme38, utilizator

latka a scris:
Asa consideră poliția, cea mai mare parte din personal, nu am spus cum e legea.
Cine dorește să nu accepte se va judeca cu politia la instantele de contencios administrativ.

Insa de unde sti cum gandeste cea mai mare parte din politie? De ce sa gandeasca asa? In Romania a ajuns politistii sa incalce in mod majoritar legea sau ai scris gresit?
Subiectul asta s-a discutat de multe ori pe forum. Aproape toți cei care deschideau acest gen de subiect se plângeau de aplicarea legii noi de către poliție. Cred ca doar unul singur a susținut contrariul.
latka a scris:
Politia sancționează majoritar după legea nouă.

Ma bucura ca avem pe forum o persoana care tine statistici atat de exacte privitor la activitatea politiei insa perioada de suspendare stabilita prin modificarea facuta in 2022 art. 103 alin. 1 lit d din Codului Rutier este de 180 de zile pentru cazul de accident auto cu vatamare corporala.

pentru o perioadă de 180 de zile în cazul accidentului de circulație din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane dacă a fost încălcată o regulă de circulație pentru care prezenta ordonanță de urgență prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce și instanța de judecată sau procurorul a dispus clasarea în condițiile art. 16 alin. (1) lit. b), e) și g) din Codul de procedură penală, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligația prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal ori încetarea procesului penal în condițiile art. 16 alin. (1) lit. e) și g) din Codul de procedură penală;

Clasarea cauzei pt infractiunea prevazuta de art 196,alin 2,3,4,scrie doar ca fapta nu este prevazuta de legea penala,si este rap la art 16,lit b
Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

latka a scris:
Politia sancționează majoritar după legea nouă.

Ma bucura ca avem pe forum o persoana care tine statistici atat de exacte privitor la activitatea politiei insa perioada de suspendare stabilita prin modificarea facuta in 2022 art. 103 alin. 1 lit d din Codului Rutier este de 180 de zile pentru cazul de accident auto cu vatamare corporala.

pentru o perioadă de 180 de zile în cazul accidentului de circulație din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane dacă a fost încălcată o regulă de circulație pentru care prezenta ordonanță de urgență prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce și instanța de judecată sau procurorul a dispus clasarea în condițiile art. 16 alin. (1) lit. b), e) și g) din Codul de procedură penală, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligația prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal ori încetarea procesului penal în condițiile art. 16 alin. (1) lit. e) și g) din Codul de procedură penală;

justme38, utilizator
Da, justme38, perioada de suspendare e 180 de zile in acest caz. Fapta nu este infractiune, dar este contraventie si a rezultat vatamarea corporala a unei persoane in utma faptei.