Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna dimineața! Locuiesc intr-un bloc cu o asociație ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna dimineața! Locuiesc intr-un bloc cu o asociație de proprietari ...

Buna dimineața!
Locuiesc intr-un bloc cu o asociație de proprietari infintata de 6 luni de zile.
As dori sa știu in baza ce pot fi sancționati/amenda proprietarii pentru diverse nereguli care se intampla in bloc?
De ex. Nu pun pungile de gunoi in tomberon sau lasa sticle goale la usa.
Aici ma refer daca exista o lege anume care poate permite acest lucru.
Vorbiti cu un avocat, nu sunteti organe de constatare contraventionala, insa si contracteke civie au sanctiuni pecuniare.
Fie că lasă o "sacoșică" sau o "sacoșoaie", dacă nu-l vede sau nu se determină fără dubiu că "sacoșica", (sper că sesizați sarcasmul!), de către agentul constatator abilitat să-l amendeze, nu-i poate face nimeni nimic.
Legat de colectarea selectivă; aproape în toată țara gunoiul se aruncă de-a valma, a pățit cineva ceva?
Despre pungile de gunoi puse lângă pubele; când pubela e plină, credeți că duce cineva gunoiul în casă până se golesc pubelele? Mai sunt și "reciclatorii" neautorizați care caută, animale comunitare care caută, așa că, după părerea mea, ce spuneți dumneavoastră cu "sacoșicile", e o cauză pierdută...
Altul este subiectul, iar cele aratate de dv. nu par a se potrivi cu ce grad de curatenie vrea userul care a deschis subiectul.
Nu are legatura vreo selectare a gunoiului, nu are vreun temei ce spuneti dv. despre asta... Uneori gunoiul selectat se transporta cu aceleasi masini, asta nu are relevanta, el ajunge in alta destinatie. Topicul insa nu se refera la asta, ramaneti pe subiect.
Multumes.c

Liliana Gradinaru a scris:

Altul este subiectul, iar cele aratate de dv. nu par a se potrivi cu ce grad de curatenie vrea userul care a deschis subiectul.
Nu are legatura vreo selectare a gunoiului, nu are vreun temei ce spuneti dv. despre asta... Uneori gunoiul selectat se transporta cu aceleasi masini, asta nu are relevanta, el ajunge in alta destinatie. Topicul insa nu se refera la asta, ramaneti pe subiect.
Multumes.c

Stimată doamnă avocat, cred că am fost foarte la subiect, citez:

"Puteti da exemple de sancțiuni civile ce se pot aplica unei persoane care nu pune punga de gunoi in pubela sau lasa o sacosica in fata ușii?"

Eu am răspuns la obiect, vă rog să recitiți postul meu.
eugenoctavian1968, utilizator
La obiect sunt discutii cu userul pentru a stabili situatia sa si a-i da ajutor. Intrebarile nu il ajuta, cel putin nu acestea. La intrebarea de mai sus gasiti raspuns dat anterior, s-a discutat.