avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna tuturor, Am nevoie de informații din partea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna tuturor, Am nevoie de informații din partea voastră. Mama ...

Buna tuturor,
Am nevoie de informații din partea voastră.
Mama are ulcer varicos la ambele picioare/tromboflebita acuta /insuficienta cardiaca/obezitate morbidă.
Am fost la comisia de handicap au intrebato pe mama câți copii minori are/cate clase a absolvit și ce o doare?!
Din partea primăriei am fost sunați și întrebați (mama) cate camere are la casa/daca deține aragaz/frigidere......și cam atât idioțenii!
După vizita la comisia de handicap am așteptat o lună răspunsul care a fost că mama nu se încadrează in a primii pensie de handicap.
Boala mamei la picioare este foarte avansata și gravă mereu suntem între internări și salvări....
Ii plesnesc venele cu sânge venele limfatice ....rănile la picioare sunt atât de adânci încât îi se vad tendoanele.....
Vreau să știu dacă depun contestație și o luam din nou cu actele și dosarele interminabile avem o șansă să îi aprobe handicapatul?
(Mama se deplasează cu bastonul și cârjele)
Mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 19:09, 13 Mai 2024
Aici sunteți pe un forum, și din acest motiv nimeni nu vă poate da șanse pentru mama.
Pensie de HANDICAP nu există, oare la ce comisie ați dus-o dumneavoastră`?
N-ați precizat nici ce vârstă are mama.
N-ați dat nici un detaliu referitor la câți ani a lucrat, adică ce vechime are în câmpul muncii.

Fără cât de multe detalii, nu vă poate da nimeni un sfat sau o ideie.

În prezent lucrează, sau are pensie de invaliditate`?
Pensie de HANDICAP NU există, de asta vă întreb de pensie de boală dacă are (de invaliditate).
Ultima modificare: Luni, 13 Mai 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate georgescuy georgescuy Sint diacnosticat cu : 1- tromboflebita la ambele picioare,urmata de un ulcer varicos la piciorul sting . 2 - epilepsie. 3 - cardiopatie ischemica , angor ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate / pensie anticipata partial andra carola andra carola buna seara! mama mea este nascuta in 30. 03. 1956. din 1 sept. 1980 este angajata in invatamant, fara grade didactice, doar definitivatul, fara intreruperi ... (vezi toată discuția)
Pensia cu handicap de gradul 2 floreavali floreavali O persoană tânără, care este pensionată pe caz de boală (gr.II), este în stare şi doreşte din tot sufletul să se angajeze la un privat, ce trebuie ... (vezi toată discuția)