avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Proces verbal receptie constructie gard - Buna ziua, ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Proces verbal receptie constructie gard - Buna ziua, Am achizitionat un teren si am decis sa optam pentru ...

Buna ziua,
Am achizitionat un teren si am decis sa optam pentru delimitarea lui prin construirea unui gard din placi de beton cu fundatie.
Am mers la proiectant, la primarie, si toate institutiile necesare pentru obtinerea autorizatiei, iar gardul s-a construit conform proiect. In momentul de fata doresc sa finalizez lucrarea( in acte, fizic este terminata), insa cei de la primarie nu vor sa-mi inregistreze solicitarea pe motiv ca nu am proces verbal de receptie finala, avizata de catre un sef de santier. Pe proiectul depus pentru autorizatie se mentioneaza clar ca lucrarea este in regim propriu. Proiectantul si arhitectul mi-au dat un referat de prezentare in care se mentioneaza ca s-a respectat proiectul si mi-au comunicat ca acesta trebuie depus la primarie impreuna cu o declaratie proprie in care sa specific ca lucrarea s-a finalizat.
Va rog sa ma ajutati cu lămurirea situatie.
Este obligatoriu procesul verbal de finalizare a lucrarii semnat de catre un sef de santier, chiar daca aceasta s-a desfasurat in regim propriu?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Vladislav20 , utilizator 07:05, 14 Mai 2024
Buna ziua!
Art. 37 din Legea 50/1991 prevede la alin. (2) teza II următorele: Efectuarea recepției la terminarea lucrărilor este obligatorie pentru toate tipurile de construcții autorizate, inclusiv în situația realizării acestor lucrări în regie proprie. Recepția la terminarea lucrărilor se face cu participarea reprezentantului administrației publice, desemnat de emitentul autorizației de construire.
Nu ati avut diriginte de santier?

Vladislav20 a scris:

Nu ati avut diriginte de santier?

Nu, lucrarea s-a realizat in regim propriu, conform proiect.
Ultima modificare: Luni, 13 Mai 2024
Clawdyaaa, utilizator


Alina-Andreea Plugaru a scris:

Buna ziua!
Art. 37 din Legea 50/1991 prevede la alin. (2) teza II următorele: Efectuarea recepției la terminarea lucrărilor este obligatorie pentru toate tipurile de construcții autorizate, inclusiv în situația realizării acestor lucrări în regie proprie. Recepția la terminarea lucrărilor se face cu participarea reprezentantului administrației publice, desemnat de emitentul autorizației de construire.

Am citit legea. Sunt perfect de acord cu tot ce este specificat in articolul 37,alin.2, insa ma obliga sa intocmesc un proces verbal de finalizare a lucrarii/ receptie, semnat de un diriginte de santier. In baza acestui pv ma programeaza la receptia finala unde participa si reprezentantul primariei. Eu nu reusesc sa gasesc legea care specifica acest fapt…

Clawdyaaa a scris:


Vladislav20 a scris:

Nu ati avut diriginte de santier?

Nu, lucrarea s-a realizat in regim propriu, conform proiect.

Aveti nevoie de diriginte de santier. Art. 22 lit. d legea 10/1995. Este o obligatie chiar si in cazul proiectelor de tip "regim propriu".
As vrea totusi sa mentionez ca termenul de "regim propriu" putem zice ca nu prea exista in "teorie", este un termen care se foloseste doar "practic".
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
Vladislav20, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,as dori sa ma ajutati cu un raspuns .am construit un ... ivan dobrita ivan dobrita Buna ziua,as dori sa ma ajutati cu un raspuns .Am construit un balcon in regim propriu in anul 2009 cu autorizatie de construire cu toata documentatia in ... (vezi toată discuția)
Conditii intabulare constructie? cindeadiana cindeadiana As dori sa stiu daca pentru intabularea unei case nou construite este nevoie ca aceasta sa aiba geamuri,usi si fatada terminata? Sunt aceastea conditii ... (vezi toată discuția)
Procesul verbal de receptie finala a constructiei adnanomer adnanomer Ma aflu in faza de finalizare a constructiei si am fost informat de catre dirigintele de santier ca pentru intocmirea procesului verbal de finalizare a ... (vezi toată discuția)